Jak radzić sobie z epidemią wirusa koronawirusa: najczęściej zadawane pytania

COVID-19 to nazwa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dla nowego koronawirusa odkrytego w Chinach. Według stanu na 25 lutego 2020 r. Na świecie jest ponad 80 000 potwierdzonych przypadków, w większości w Chinach i okolicznych krajach azjatyckich. Ponieważ jest to nowa choroba, prawdopodobnie masz wiele pytań na jej temat. Przynajmniej na niektóre z tych pytań udzielono odpowiedzi, przy założeniu, że wciąż wiele naukowców nie wie o tej chorobie.

Podstawowe informacje o chorobie

Co to jest koronawirus? Termin „koronawirus” odnosi się do dużej rodziny wirusów wywołujących choroby. Większość tych wirusów powoduje przeziębienie i jest bardzo rozpowszechniona. Mniej powszechne szczepy koronawirusa powodują również zespół Bliskiego Wschodu układu oddechowego (MERS) i zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS), które są poważnymi odmianami wirusa. COVID-19 to nowy, rzadki typ koronawirusa, który rozpoczął się w Wuhan w Chinach w grudniu 2019 r.
COVID-19 to nowy koronawirus, co oznacza, że nie był wcześniej obserwowany u ludzi.
COVID-19 sam w sobie jest zespołem oddechowym, co oznacza, że powoduje trudności w oddychaniu. W niektórych przypadkach może powodować zapalenie płuc.

Jakie są objawy COVID-19?
 Większość osób, które otrzymały COVID-19, ma niewiele objawów lub nie ma ich wcale. Możesz myśleć, że masz przeziębienie lub grypę i będziesz lepszy za kilka dni. Jednak do 1 na 6 osób, które dostają koronawirusa, poważnie zachoruje i może mieć problemy z oddychaniem. Objawy, na które należy uważać, obejmują: 
Gorączka
Kaszel
Duszność
Trudności w oddychaniu

Jeśli zdobędziesz COVID-19, czy umrzesz?
Raczej nie. Chociaż COVID-19 wydaje się być bardziej zabójczy niż bardziej powszechne choroby, takie jak grypa, wskaźnik śmiertelności oszacowano na około 2,3% - i wskaźnik ten może faktycznie spaść, gdy eksperci mają lepsze pojęcie o tym, ile osób ma faktycznie został zainfekowany. Większość przypadków jest łagodna, ale pacjenci w podeszłym wieku lub już walczący z przewlekłą chorobą lub schorzeniem zwykle najmocniej trafiają. 
Około 81% wszystkich przypadków COVID-19 nie powoduje zapalenia płuc lub jedynie łagodne zapalenie płuc.
W porównaniu z SARS (ciężkim ostrym zespołem oddechowym), inny koronawirus, COVID-19, jest łatwiej przenoszalny, ale nie tak śmiertelnie niebezpieczny.

Skąd wziął się COVID-19?
COVID-19 został po raz pierwszy zidentyfikowany w Wuhan City, prowincja Hubei, Chiny w 2019 r. Chociaż pierwsze infekcje były powiązane z żywym rynkiem zwierząt, choroba rozprzestrzenia się teraz między ludźmi.

Czy można uzyskać COVID-19 z produktów wysyłanych z Chin?
Chociaż wiele nie wiadomo o COVID-19, nie wydaje się, że wirus może przetrwać na suchych powierzchniach, takich jak papier, plastik lub karton. Wszelkie produkty wysyłane z Chin powinny być bezpieczne w użyciu bez ryzyka zarażenia się chorobą.
Nawet jeśli ktoś z COVID-19 zakaszlał lub kichnął na produktach przed ich wysyłką, jest mało prawdopodobne, aby wirus przetrwał w procesie wysyłki i zaraził inną osobę.

Jak mogę zwalczyć piętno związane z COVID-19?
Pomóż edukować ludzi wokół ciebie o tym, że chociaż COVID-19 mógł zostać po raz pierwszy odkryty w Chinach, sama choroba nie atakuje określonych ras ludzi, ani też poszczególne rasy nie są bardziej narażone na nią niż inne. W rzeczywistości co najmniej 67 krajów na świecie potwierdziło przypadki koronawirusa, z których wiele nie znajduje się w pobliżu regionu azjatyckiego. Wpływa na ludzi różnych populacji i każdy może to złapać.
Chińczycy i Azjaci, których spotykasz, nie są bardziej narażeni na zarażenie niż ktoś z innej rasy, chyba że niedawno wrócili z Chin lub byli w pobliżu osoby chorej.
Powiedz ludziom, że choroba rozprzestrzenia się między ludźmi poprzez bliski kontakt. Chociaż choroba powstała w Chinach, nie jesteś narażony na zachorowanie, jeśli np. Pójdziesz do chińskiej restauracji lub zrobisz zakupy w chińskiej firmie.

Czy wybuch COVID-19 zatrzyma się, gdy pogoda się ociepli?
  Wiele wirusów, takich jak grypa, nie rozprzestrzenia się tak szybko w miesiącach wiosennych i letnich. Ponieważ jednak COVID-19 jest nowym wirusem, naukowcy nie wiedzą jeszcze, co się stanie, gdy pogoda się nagrzeje. Chociaż możesz spekulować, że zagrożenie rozproszy się przy wyższych temperaturach, nikt nie jest pewien, czy tak się stanie.
Nawet jeśli wirus rozproszy się przy cieplejszej pogodzie, istnieje również szansa, że może powrócić, gdy pogoda ostygnie jesienią i zimą.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.