Recenzja Viber (na Androida)

Na początku było wysyłanie wiadomości tekstowych i było dobre - poza tym, że często kosztowało to pieniądze, a wysyłanie wiadomości za granicę było zbyt drogie, jeśli nie niemożliwe. A potem pojawiły się over-the-top usługi przesyłania wiadomości, które do przesyłania wiadomości używają danych zamiast połączenia komórkowego. Wśród tych narzędzi wyróżnia się Viber, potężna aplikacja na Androida, która umożliwia wysyłanie SMS-ów, wykonywanie połączeń i prowadzenie rozmów wideo z dowolną osobą w serwisie. Ostatnia aktualizacja dodała szyfrowanie typu end-to-end, ale wydaje mi się, że ta aplikacja straciła trochę gruntu wobec konkurencji, jak wyjaśnię.

Uruchamianie
Viber jest dostępny za darmo w sklepie Google Play i nie miałem problemu z instalacją go na moim Nexusie 5x. Jest to usługa wieloplatformowa, więc możesz zainstalować ją na swoim iPhonie lub Windows Phone. Istnieją również aplikacje komputerowe, ale pamiętaj, że z każdym kontem może być przypisany tylko jeden telefon.

Konfigurowanie Viber jest bardzo proste w Androidzie: wystarczy wpisać swój numer telefonu i nazwę użytkownika, a Viber mniej więcej zrobi resztę. Większość usług przesyłania wiadomości korzystających z Twojego numeru telefonu, takich jak WhatsApp, potwierdza Twoje konto, wysyłając wiadomość SMS na Twój telefon. Viber obsługuje to uwierzytelnianie za kulisami. Zostałem poproszony o podanie numeru potwierdzenia, gdy próbowałem zainstalować Viber na tablecie Nexus 7, ale nie widziałem go podczas konfigurowania telefonu z Viber.
Naprawdę nie możesz używać Vibera na tablecie, ponieważ, na lepsze lub gorsze, twoje konto Viber jest powiązane z istniejącym numerem telefonu. Oznacza to, że musisz dezaktywować konto Viber i wyeksportować dane wiadomości, gdy otrzymasz nowe urządzenie z innym numerem. Oznacza to również, że możesz zalogować się tylko do jednego urządzenia na raz.

Jest to zupełnie sprzeczne z Google Voice, który umożliwia utworzenie nowego, niezależnego numeru telefonu, który przekieruje do wybranych urządzeń. Viber koncentruje się bardziej na komunikacji, więc spójrz na Google Voice, jeśli chcesz scalić wiele numerów telefonicznych za jednym numerem. Pamiętaj, że Google Voice został mniej więcej pochłonięty przez doskonałą aplikację Google Hangouts.

Nowy wygląd, ten sam klimat
Interfejs Vibera bardzo się zmienił od czasu, gdy ostatnio na niego patrzyłem, i wszystko na lepsze. Aplikacja ma teraz wygląd bardziej zgodny z estetyką projektowania materiałów Google. Na przykład duży niebieski przycisk plus wyświetla listę wszystkich kontaktów korzystających z Viber, dzięki czemu można szybko rozpocząć nową wiadomość jeden na jednego lub grupę.

Bieżące czaty są wyświetlane w lewej skrajnej zakładce. Co ciekawe, jeśli wykonasz połączenie do innego użytkownika Viber, spowoduje to również utworzenie wpisu na karcie Czaty. Pełne informacje o połączeniu, w tym informacje o tym, czy połączenie było przychodzące czy wychodzące, znajdują się w skrajnie prawej zakładce Połączenia. Środkowa karta Kontakty odzwierciedla listę kontaktów telefonu. Użytkownicy Viber są oznaczeni fioletową ikoną, a stuknięcie jednej z nich zapewnia opcje bezpłatnych połączeń, bezpłatnych wiadomości, połączeń wideo i połączenia Viber Out - co w zasadzie oznacza normalne połączenie telefoniczne. Stuknij pozycję osoby, która nie korzysta z Viber, a będziesz mieć możliwość zaproszenia jej lub nawiązania połączenia Viber Out.

Jeśli możesz wysyłać standardowe wiadomości SMS z Viber do nieużytkowników w ten sam sposób, w jaki wykonujesz połączenia Viber Out, możesz użyć ich do wszystkiego. Ale nie możesz. Z drugiej strony, Signal działa jako całkowita wymiana telefonu i wiadomości oraz dodaje doskonałe szyfrowane wiadomości głosowe i SMS-y do rozruchu. Szyfruje również wiadomości SMS w spoczynku na telefonie, dodając unikalną warstwę ochrony. Co ciekawe, istnieje ustawienie, które pozwala Viberowi odbierać połączenia przychodzące spoza Viber, chociaż nie działało to dla mnie w testowaniu.

Viber (na Androida) Szybka uwaga na temat Viber Out: połączenia wykonane za pośrednictwem tej usługi wymagają kredytów, ale tylko jeśli dzwonisz poza USA. Połączenia z innymi krajami są naliczane za minutę i wynoszą od 1,3 centów za minutę w przypadku połączeń z Chinami do 2,3 centów za minutę w przypadku połączeń z Indiami.

Dwie inne zmiany: Viber wcześniej używał domyślnego edytora kontaktów Androida. To było wstrząsające wizualnie i nieco mylące. Proces został znacznie usprawniony. Na przykład możesz zeskanować specjalny kod QR na telefonach innych użytkowników Viber, aby dodać je do listy kontaktów. Viber wprowadził także sekcję Gry, odkąd ostatnio przeglądałem aplikację. To nie są gry, w które grasz za pośrednictwem aplikacji, ale linki do gier w Google Play stworzonych przez Viber i innych. Jedyną integracją Viber, którą mogę dostrzec, jest to, że gry pozwalają ci rzucić wyzwanie twoim kontaktom Viber.

Dostać wiadomość
Viber nadal utrzymuje solidny rdzeń jako aplikacja do wysyłania wiadomości tekstowych. Rozmowy są wątkowe, a aplikacja pokazuje, kiedy wiadomość została przeczytana, ale nie, gdy inne osoby piszą. Usługa obsługuje emotikony, ale kładzie większy nacisk na naklejki. Są one podobne do emoji, ponieważ są to obrazy mające na celu urozmaicenie konwersacji.

Viber była pierwszą aplikacją do przesyłania wiadomości, która pojawiła się z naklejkami, ale od tego czasu stały się powszechnym zjawiskiem. Zdobywca nagrody redakcji „Facebook Messenger” ma ogromny katalog naklejek, w których można znaleźć wszystko, od postaci z Adventure Time po biznesmena, którego głową jest ryba. Telegram, mimo że jest aplikacją ukierunkowaną na bezpieczeństwo, pozwala użytkownikom tworzyć i udostępniać własne zestawy naklejek. Dla porównania, oferta naklejek Viber wydaje się zbyt ograniczona. Zdecydowana większość naklejek na Facebooku jest darmowa i zawiera kawaladę unikatowych stylów artystycznych. Co więcej, prawdopodobnie skończysz z gotówką za najbardziej imponujące naklejki Viber.

Oprócz tekstu możesz załączyć pliki, trzy minuty wideo, 30 sekund audio, gryzmoły narysowane palcem, zdjęcia, swoją bieżącą lokalizację i coś, co nazywa się Mrugnięcie, które jest efemeryczną wiadomością podobną do Snapchata, ale niestety wymaga dodatkowa aplikacja. Możesz także wyszukiwać wiadomości w poszukiwaniu określonych słów lub użytkowników, a Viber poprawi wyniki podczas pisania. Jest to szczególnie przydatne, gdy pamiętasz, co powiedziałeś, ale nie do kogo to powiedziałeś.

Viber (dla systemu Android) Gdy nie jesteś w aplikacji Viber, nowe wiadomości pojawiają się jako wyskakujące okna z polem tekstowym. Oznacza to, że możesz szybko odpowiedzieć, nawet gdy telefon jest zablokowany. Kilka lat temu Viber nabrał trochę opryskliwości, gdy badacz odkrył, że z tych okien można ominąć ekran blokady Androida. Na szczęście zachowanie to zostało naprawione w bieżącej wersji. Jeśli nie interesują Cię tego rodzaju alerty, możesz je wyłączyć w ustawieniach aplikacji.

Oprócz wiadomości jeden na jednego Viber obsługuje czaty grupowe i czaty publiczne. Ta pierwsza działa podobnie jak inne aplikacje do czatu. Członkowie grupy mogą rozmawiać ze sobą na wspólnej przestrzeni z dostępem do wszystkich dzwonków i gwizdków Vibera. Cieszę się, że Viber zawiera narzędzia do wyciszania i opuszczania grupy, której jesteś zmęczony. Chociaż widoczny jest przycisk połączenia, można go użyć tylko do połączenia z jednym uczestnikiem na raz.

Czaty publiczne są nieco bardziej zagmatwane. Te wydają się być bardziej podobne do kanałów związanych z tematem, przyczyną lub znanymi osobami. Niektórzy uczestnicy wymieniają się wiadomościami i obrazkami na określony temat czatu publicznego, ale nie byłem w stanie dołączyć. Być może nie jestem wystarczająco sławny.

Ring, Ring, It's Viber
Viber utworzył niestandardowy ekran odbierania połączeń, aby można go było zignorować, odpowiedzieć SMS-em lub odebrać. Dziwnie, gdy zignorujesz połączenie, telefon dzwoniącego będzie dzwonił, dopóki się nie rozłączy. Po raz pierwszy zauważyłem ten problem, kiedy sprawdziłem aplikację kilka lat temu i jestem zaniepokojony, aby go dziś zobaczyć.

Połączenia z innymi użytkownikami Viber nie są obsługiwane przez operatora sieci komórkowej, ale kierowane przez sieć VoIP Viber. W moich testach byłem rozczarowany jakością połączenia, dzwoniąc do iPhone'a 6 przez połączenie Wi-Fi FiOS. Kiedy wskaźnik jakości powiedział, że mam doskonałe połączenie, cieszyłem się doskonałym doświadczeniem. Opóźnienie było niewielkie, a połączenie brzmiało lepiej niż przeciętne połączenie komórkowe. Ale po przejściu krótkiego dystansu jakość spadła do średniej, a głos na linii stał się niezrozumiały, jak robot wrzucany do miksera.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.